PAYZA

27 Temmuz 2011 Çarşamba

Acaba altından ne rekorlar çıkacak!

Yıllardır yükseliş trendini koruyan ve yatırımcısını hep sevindiren altın, riskten kaçan paranın güvenli limanı olma özelliğini sürdürüyor. Özellikle 2008 krizinden sonra global ekonomideki hipertansiyonun bir türlü kontrol altına alınamaması bu limana kaçışı her geçen gün hızlandırıyor. Son günlerde fiyat hareketlerindeki agresif seyir de bunun ispatı. Elbette, bu değerli metalin karşısına bazı rakipler çıkabiliyor. Gümüş, pamuk ve İsviçre Frangı gibi.
Fakat, hemen hemen son 10 yıldır aralıksız yükselen bu madeni tahtından edecek bir rakipten söz etmek için ise erken. Altın, özellikle dolardaki zayıf seyrin, Euro Bölgesi'ne yönelik kaygıların etkisiyle tırmanışını sürdürüyor. Fakat bundan soraki süreçte altındaki yükselişin sürüp sürmeyeceği asıl merak edilen konuların başında yer alıyor. Bu nedenle öncelikle yabancı fonların yatırım stratejini ve altına yönelik beklentilerini, tahminlerini tespit etmeye çalıştık. Ayrıca, altının kalbinin attığı yer olan Kapalıçarşı esnafının da beklentilerini öğrenmeye çalıştık. Her iki taraf da 'yükseliş bir süre daha devam edecek' diyor....

DÜZELTMELER KAÇINILMAZ!
Kısaca rakamlarla özetleyecek olursak; altın yılbaşından sonra yüzde 22'ye yakın değer kazandı. 1.626 dolar/ons'u görerek rekor kıran sarı metal, yurt içinde ise özellikle dolar kurundaki artışa bağlı olarak sert yükseldi. 24 ayar altının gramı 90 lirayı aşarken daha üç ay önce 115 lira seviyelerinde bulunan çeyrek altın 150 liranın üzerine çıktı ve Cumhuriyet Altını da 608 lirayı test etti. Elbette bu yükseliş (daha önceki hareketlerin tekrarı gibi) kâr realizasyonunu beraberinde getirecektir. Hatırlayalım; Mayıs ayı başında 1.563 dolar olan altının ons fiyatı 3 gün sonra 1.480 dolara gerilemişti. Yine aynı şekilde 22 Haziran'da 1.554 dolardan dönen altın, 5 gün sonra 1.492 dolara düştü. Genelde bu düzeltmeler 60-80 dolar aralığında gerçekleşiyor. Fakat bu düzeltmelerin ardından ibre tekrar yukarı dönüyor. Ara ara kâr realizasyonu beklemekte fayda var.
Altının bugünlerde ulaştığı seviye bir çok yatırımcıya satış için cazip bir fiyat imkanı sunuyor. Ki bu yükselişi inanılmaz seviyeler olarak gören bir çok fiziki altın sahibi yatırımcı kuyumculara akın etti. Ve gırtlağına kadar altına gömülen kuyumcuda para suyunu çekti. Evet son günlerde olanlar bu! Diğer yandan yükselişin daha da süreceği beklentisine sahip yatırımcılar panik alımlar yapıyor. Bazı bankaların altın limitleri de bu nedenle geçtiğimiz günlerde bitiş sinyali vermişti.

TAHMİNLER YÜKSELİŞ YÖNÜNDE REVİZE EDİLDİ!
Bin 600 dolarlık inanılmaz seviye ayrıca, 2011 ve sonrasına yönelik tahminlerin revize edilmesine neden oldu. Bu revizyon ise genel itibariyle artış yönünde. Fakat, önümüzdeki yıllarda, global ekonmide büyümeye yönelik iyileşmelerle birlikte altın fiyatlarında bir miktar düşüşü de öngörenler var.

En son tahminde bulunan yatırım bankasından başlayalım. Dün bir açıklama yapan Morgan Stanley, altın için fiyat tahminlerini 2011 yılı ve önümüzdeki beş yıl için artırdı. Banka, güvenli liman niteliğindeki metallere yönelik talebin yoğunlaşması ile birlikte fiyat tahminlerinde yüzde 24'e varan artışlar gerçekleştirdi.

Morgan Stanley, ABD’nin gelecek hafta temerrüde düşebileceği endişeleri ile rekor seviyeye yükselen altının, bu yıl ortalama ons başına 1.511 dolardan işlem göreceği tahmininde bulundu. Bu, önceki tahminin yüzde 8 üzerinde bir seviyeyi işaret ediyor. Banka, altın fiyatlarının 2012'de ortalama 1,624 dolar, 2013'te 1,550 dolar, 2014'te 1,450 dolar, 2015'te 1,300 dolar ve 2016'da 1,150 dolar seviyelerinde olacağı tahminini yaptı. Tüm bu seviyeler, bankanın önceki tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

BNP Paribas da altın tahminlerini artıranlar arasında yer alıyor. Buna göre altının fiyatı bu yıl ortalama 1.510 dolar olacak. 2012'de ise ortalama fiyat 1.600 dolar seviyelerinde gerçekleşecek.

Reuters'ın son anketine göre ortalama fiyat tahmini ise 1,453 dolardan 1,510 dolara çıktı. Ankete katılan 52 uzman gelecek yıl için ise altının ortalama fiyatını 1,575 dolar olarak öngörüyor.

Altın bireysel yatırımcı kadar, büyük fonların, bankların ve hükümetlerin de yatırım aracı haline geldi. Dolardaki aşırı değer kaybı ülkeleri bu para birimlerinden uzaklaştırırken yeni bir ortak para biriminden sıkça söz ediliyor. Bunun ise altına dayalı bir sistem olabileceği konuşulanlar arasında...
Milyar dolarların döndüğü bu altın arenasında çok fazla araştırma yapılıyor. Ve gelecek döneme ilişkin sayısız tahmin çıkarılıyor. İşte son dönemde yayımlanan raporlara göre bazı tahminleri sizin için derledik. Bunlardan en önemlisi Londra Külçe Piyasası Birliği'nin 2011 yılına ilişkin altın tahmini araştırması. Bu araştırmaya göre altın bu yıl içinde en yüksek 1.850 doları da görebilir. Fakat ortalama bazında ise en yüksek 1.633 dolar öngörülüyor. Ki neredeyse bu seviyeye ulaşıldı. Tabi bu ortalama bir fiyat.

HEDEF FİYAT 1.700 DOLAR
Öte yandan, altın piyasasının nabzının tutan ve büyük fonları yöneten kişilerle temasta olan GoldAlert'in elde ettiği güncel tahminlere göre ise altında hedef fiyat 1.700 dolar seviyelerine oluşuyor. Bu tahmin çalışmasında yer alan uzmanların çoğu altında yükseliş öngörüyor.

BİLAL EMİN TURAN
HABERTURK.COM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder