PAYZA

7 Mayıs 2011 Cumartesi

Euro'da şok düşüş

Euro Bölgesi'nde, Yunanistan'ın birlikten çıkmak istediği ve Alman yetkililerin de bu durumu değerlendirmek için gizli bir toplantı yaptığı haberleri, Euro'nun sert bir düşüş yaşamasına neden oldu.
Alman Spiegel dergisinin internet sayfasında yayımlanan haber, Euro'nun dolar karşısında yüzde 1.2’lik değer kaybı yaşamasına ve 1.4347 seviyesine gerilemesine neden oldu.

Yayımlanan haberde, Yunanistan'ın Euro'dan çıkıp, kendi para birimine geri dönmek istediği belirtilmişti.

YETKİLİLER YALANLADI
Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve yardımcısının Lüksemburg’a Yunanistan’ın durumunu tartışmak için gerçekleşen bir toplantıya katılma amacıyla geldiğini söylese de Euro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker’in sözcüsü, bu Cuma ya da hafta sonu için Yunanistan’daki borç krizini tartışmak adına herhangi bir toplantının düzenlenmediğini açıkladı.

Sözcü aynı zamanda, Spiegel’de yayımlanan haberi de yalanladı.

Diğer yandan MarketWatch’a konuşan bir Yunan yetkili, Yunanistan’ın Euro'dan çıkarılması yönünde çıkan haberlerin absürd olduğunu, Yunanistan böyle bir şey istese bile birlik içinde böyle bir mekanizmanın henüz geliştirilmediğini belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder