PAYZA

9 Eylül 2011 Cuma

Çeyrek altın yok satıyor

Ramazan ayı dolayısıyla bir süreliğine ara verilen düğünler, Ramazan'ın bitmesiyle hız kazandı.
Altının değerinin düşmemesi nedeniyle küçük yatırımcı çeyrek altına yönelince, düğünde altın takacaklar hediye amaçlı çeyrek altın bulmakta zorlanıyor.

Ramazan ayı dolayısıyla bir süreliğine ara verilen düğünler, Ramazan'ın bitmesiyle hız kazandı. Kuyumcular, düğünde takılan altınların dönüşü olmayınca, piyasada çeyrek altın yok satmaya başladı.

Altın uzmanı ve Osmanlı Sarraf'ın sahibi Mustafa Yüregilli, altın fiyatlarını aşırı yükselmesi nedeniyle küçük yatırımcının altına yöneldiğini ifade etti. Yüregilli, küçük yatırımcının özellikle çeyrek altın alması nedeniyle piyasada çeyrek altın sıkıntısı yaşandığını kaydederek, "Önceden düğün sonrası takılan altınlar bozduruluyordu. Şu anda altının prim yapması nedeniyle düğün yapan vatandaşlar altınlarını bozdurmaktan kaçınıyor. Dönüş olmayınca ister istemez piyasada sıkıntı yaşanıyor. Darphanenin bastığı altınlar, piyasaya sürülmesine rağmen yine de yetişmiyor." diye konuştu.

Çeyrek altın isteyenleri değişik yatırım aracı olarak bileziklere yönelttiklerini söyleyen Yüregilli, "Bilezikler de çeyrek altın ile aynı değerde. Biz de vatandaşlara elimizde çeyrek olmadığı için bu tür yatırımlara yönelmesini tavsiye ediyoruz. Çok acil olmaz ise elimizde yeteri kadar olmadığı için çeyrek altın soranlara yok demek zorunda kalıyoruz." açıklamasında bulundu. Vatandaşlara, altınlarını bozdurmamaları tavsiyesinde bulunan Yüregilli, yıl sonuna kadar çeyrek altının 225 lira, altının gramının ise 125 lira olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Yüregilli, "Yıl sonuna kadar altının gramının 110 lira olmasını tahmin ediyorduk. Ama bu rakama yılın son çeyreğinde ulaştı. Yıl sonuna kadar ufak tefek düşmeler yaşanabilir. Biz yatırımcıların paniklemesini ve sabırlı olmasını tavsiye ediyoruz. Altında küçük soluklanmalar olabilir. Ama daha sonra gördüğü fiyatı geçebiliyor." şeklinde konuştu.

Hafta sonu amcasının oğlunun düğünü olduğunu ifade eden Duran Tekinsoy ise çeyrek altın bulamadığını belirtti. Gün içerisinde 20'ye yakın sarraf gezdiğini anlatan Tekinsoy, eski tarihli bulmanın imkansız olduğu gibi 2011 tarihli çeyrek altın da bulamadığını ifade etti. Tekinsoy, çeyrek altının bir büyüğü olarak tabir edilen yarım altın bulabildiğini ve düğün hediyesi olarak bunu takacağını ifade etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder